Kolekcja Joanny Kiąca-Fryczkowskiej
Pani Joanna Kiąca-Fryczkowska - harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego, więźniarka obozów koncentracyjnych, lekarz – przekazała do Archiwum Państwowego w Lesznie kopie cyfrowe swoich rodzinnych pamiątek. Dokumenty obrazujące jej działalności w okupowanej Warszawie, pobyt w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa oraz pracę zawodową, uzupełniają zdjęcia rodzinne.
Joanna Kiąca-Fryczkowska urodziła się 4 lipca 1927 r. w Dęblinie. Jej ojciec, Franciszek Kiąca, służył w Wojsku Polskim i pracował w przemyśle lotniczym jako mechanik. Gdy miała 8 lat, wraz z rodzicami i bratem Jarosławem zamieszkała w Warszawie. W czasie okupacji, jako uczennica Szkoły Handlowej przy pl. Trzech Krzyży, wstąpiła do Szarych Szeregów, a następnie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim walczyła w batalionie łączności na Ochocie. 14 sierpnia, wraz z ludnością cywilną trafiła do Pruszkowa, a następnie została wywieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych: KL Ravensbrück, KL Salzgitter, KL Bergen-Belsen.






Po wyzwoleniu wcielono ją do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. We Włoszech, w Porto San Giorgio, uczęszczała do Gimnazjum Ogólnokształcącego dla Ochotniczek P.S.K 2-go Korpusu, gdzie w 1946 zrobiła tzw. ,,małą maturę”. W tym samym roku została przeniesiona do Anglii, gdzie od kilku lat przebywał ojciec Pani Joanny. W momencie wybuchu II wojny światowej dotarł tam przez Rumunię i Francję.










Joanna Kiąca-Fryczkowska wróciła do Polski w 1947 r. W 1953 r. ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Jest lekarzem specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz w Zabrzu i we Wschowie. W 1977 roku zamieszkała w Boszkowie, a od 1998 w Lesznie. Jest prezesem Oddziału Leszno Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.












